Yerden ısıtma sistemi temel olarak , evinizin merkezi bir noktasına konulan kollektörden boruların çıkarak tüm eve dağılması prensibine dayanır. Bu borular kollektörden çıktıktan sonra nasıl dağılacağına uzman ekibimiz karar verir.(Çizilmiş ise mekanik projeye uygun modülasyon yapılır). Odalarınız zone zone ayrılır ve borulama yapılır. Bazen bir odaya bir kollektör ağzı yeterken metrekareye ye göre bu miktar artar.

Kollektöre gelen suyun ısısı ise kombiden kontrol edilir. Ancak hem kullanım konforu hemde enerji verimliliği sebebiyle otomasyon uygulaması çok önemlidir. Temel tanım olarak her odanının sıcaklığını birbirinden farklı kontrol etmek anlamına gelir.

Her odanın sıcaklığı ayrı ayrı kontrol edebilmek için yerden ısıtma kollektörüne otomasyon sistemi entegre edilir. Bu sayede oda bazlı kontrol sağlanır ve oda termostatı ile ayrı ayrı kontrol edilebilir. Bu uygulama yerden ısıtma sisteminin evinizi ısıtmanın daha verimli bir yolu olduğu anlamına gelir. Her odanın zaman ve sıcaklık kontrolüne sahip olmasına izin veren programlanabilir bir oda termostatı ile kontrol edilebilir. Oda termostatından sıcaklığı yükseltmek istediğinizde, yerden ısıtma kollektörünün gövdesine takılan elektronik olarak çalıştırılan bir vanayı (aktüatör) açar, bu sayede sıcak su sirkülasyonu başlar ısıyı yerden ısıtma boruları sayesinde oda termostatının bulunduğu ortama iletir.

Otomasyon sistemleri, projenin durumuna, bütçeye ve kullanım ihtiyaçlarına göre değişebilir. Örneğin evinizde komple bir tadilat varsa veya sıfırdan imal ediliyorsa kablolama yaptırma imkanı vardır ve kablolu oda termostadları tercih edilebilir . Evinizde hali hazırda bir yerden ısıtma sistemi varsa ve otomasyon sistemini sonradan ekletmek istiyorsanız kablosuz otomasyon sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu tercihlere, telefonla kontrol eklemektemümkündür. Otomasyon sistemleri enerji verimliliğini maksimuma çıkarır ve çok daha konforlu bir kullanım sunar…