Yerden ısıtma sistemi temel olarak , evinizin merkezi bir noktasına konulan kollektörden boruların çıkarak tüm eve dağılması prensibine dayanır. Bu borular kollektörden  çıktıktan sonra nasıl dağılacağına uzman ekibimiz karar verir.(Çizilmiş ise mekanik projeye uygun modülasyon yapılır). Odalarınız zone zone ayrılır ve borulama yapılır. Bazen bir odaya bir kollektör ağzı yeterken metrekareye göre bu miktar artar.

Düzgün tasarlanmış ve uygulanmış yerden ısıtma sisteminin ısıtmaması söz konusu değildir. Doğru modülasyon, iyi malzeme ve düzgün işçilik ile yapılmış bir sistem, iyi  ısıtmasının yanısıra %30 a kadar enerji tasarrufu sağlar. Peki tüm olumlu özelliklerine rağmen yerden ısıtma sisteminin ısıtmadığı yönündeki şehir efsaneleri neden var?

Alttan ısıtma sisteminin ısınmamasının temel nedeni yanlış uygulamadır. Modülasyon aralıklarının olması gerekenden fazla olması en temel sebep olarak görünür. Ancak tek başına sebep olmayabilir. Sistemin ısınmamasının bir diğer nedeni de boru metrajlarının fazla olması olabilir. Bir ağızdan çıkan borunun katetmesi gereken maksimum bir uzunluk vardır. Bunun üzerine çıkılması sistemin hava yapmasına neden olabilir. Aynı sebep ısı kaybınında fazla olmasına neden olur.

Uygulama açısından değilse de sistem açısından bir diğer yanlış da sisteme sıcak su sağlayan elemanların teknik hesaplarının yanlış yapılmasıdır. Kombi veya kazanınızın enerji hesabı yanlış yapılmış ise pompaları yetersiz kalabilir, buda ısınmayı doğrudan etkileyen bir faktördür. Tüm bunların yanında en önemlisi ısı kayıplarıdır. Bunlar pencere önleri, kapı önleri ve sahanlıklardır. Örnek vermek gerekirse evinizde yangın çıkış kapısı varsa genellikle normal kapılardan daha kısadır ve altından sızan veya esen soğuk hava tüm odanın ısısını olumsuz yönde etkiler.

Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak için profesyonel ve tecrübeli bir ekipten yardımalmanız hem ısınma hem kullanım hem de ekonomik konfor açısından önemlidir.