Bize çeşitli mecralardan ulaşan tüm müşterilerimizin merakı yerden ısıtmanın maliyetidir. Yeni bir ev almış veya yaptırmakta olan herkes bir bütçe ve maliyet çıkarırken doğal olarak tek tek tüm kalemleri araştırmaya başlar. Yerden ısıtma da bu kalemlerden en önemlisidir. Bu sistemin üzerinin kapatılacağı ve yıllarca kullanılacağı unutulmamalıdır.

Maliyeti çıkarırken izlediğimiz iki yol vardır. Sulu yerden ısıtma uygulaması için belirli bir büyüklük üzeri sabit bir metrekare fiyatı vardır. Ancak en sağlıklı ve güvenilir olan Autocad proje üzerinden çalışmaktır. Projeye ulaşmak her durumda mümkün olmadığı için metrekare üzerinden de fiyat verilir.

Toplam metrekare belirlendikten sonra, müşterinin ihtiyaçları belirlenir.

Temelde 3 farklı yerden ısıtma uygulama tekniğimiz mevcuttur.

      1. Köpüklü sulu ısıtma
      2. Oluklu sulu ısıtma
      3. Kablolu elektrikli yerden ısıtma.

Her birinin maliyeti ve gereksinimi farklıdır. Elektrikli yerden ısıtma da sabit bir metrekare fiyatı vermek
mümkün değildir. Üzerine kaplanacak malzeme ve zonlamalar maliyette belirleyici etkendir.

Bir diğer belirleyici unsur kontrol sistemi yani otomasyondur. Otomasyon farklı şekillerde olabilir. Yerden ısıtma otomasyonun teknik farklarına başka bir makalede değiniyor olacağız. Otomasyon oda bazlı, kat bazlı, tek nokta yada direk kombiden olabilir. Otomasyonun varlığı kadar yöntemide maliyeti doğrudan etkileyen bir faktördür. Kablolu, kablosuz otomasyon veya telefon ile kontrol gibi seçenekler mevcuttur.

Yerden ısıtma sisteminin maliyetini belirleyen bir diğer faktör ise Isıtma sisteminizin bireysel kombi mi , merkezi sistem mi olduğudur. Merkezi sistem olan evlerde yerden ısıtma yapmak genel kanının aksine mümkündür. Ancak sisteme parça eklemek gerekir. Tüm bu bilgilerin ışığında bir maliyet hesaplaması yapılıp tekliflendirilerek müşteri ile paylaşılır.

Dolaştırılan düşük sıcaklıktaki su sayesinde daha az enerji harcanır. Yapı elemanları ısındığından dolayı dışarıdaki anlık ısı değişimi ya da mekanın havalandırılması sonucu ısı hemen kaybolmaz. Aynı zamanda döşeme altı kullanılan izolasyon malzemeleri (EPS, naylon branda) ses ve ısı yalıtımı yapar. Sulu yerden ısıtma sisteminde estetik olarak kolayca gizlenebilen birkaç ağızlı kollektör bulunur. Bu sayede her oda modülasyonu ayrı vana ile manuel, termostatik ve otomatik kontrol edilebildiğinden, ihtiyaca ve yaşayan sakinlerin isteğine göre kolaylıkla ayar yapma olanağı da sağlanır. İlk yatırım maliyeti biraz yüksek görünen sulu zeminden ısıtma sistemi, kendini kısa zamanda düşük yakıt masrafı ile amorte ettiği gibi homojen ısı dağılımıyla da sağlıklı bir yaşam alanı yaratır.

Yerden ısıtma sisteminin maliyetini belirleyen bir diğer faktör ise Isıtma sisteminizin bireysel kombi mi , merkezi sistemmi olduğudur. Merkezi sistem olan evlerde yerden ısıtma yapmak genel kanının aksine mümkündür. Ancak sisteme parça eklemek gerekir.

Tüm bu bilgilerin ışığında bir maliyet hesaplaması yapılıp tekliflendirilerek müşteri ile paylaşılır.